içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.marasmemleket.com

NİSANUR ALTUNKÖPRÜ
Tarih: 11-09-2018 07:09:00 Güncelleme: 11-09-2018 07:21:00DİYET YAPMAYIN, BESLENME DEĞİŞİKLİĞİ YAPIN.

 

DİYET YAPMAYIN, BESLENME DEĞİŞİKLİĞİ YAPIN.

 

Bazı kelimeler pek sevilmez. Mesela pazartesi, mesela sınav, mesela diyet.. Bazen bazı kelimelere öyle kötü enerji yüklüyoruz ki, o kelimeyi duymak bile üzerimizde negatif bir etki bırakmakta yeterli oluyor.

 

Ben bir diyetisyen olarak DİYET kelimesini hiç sevmiyorum.

 

Çünkü diyet dendiğinde akla; bir kibrit kutusu kadar peynir, halsizlik, mutsuzluk, açlık, açlık ve AÇLIK geliyor. Diyet demek aç kalmak demek değildir. Eğer uzman diye danıştığınız birileri sizi aç bırakıyorsa, kan şekerinizde dalgalanmalara sebep oluyorsa, size özel değil de genel olarak herkese aynı programı uyguluyorsa  ya bu alanda uzman değildir yada işini kötüye kullanan ve yaptığı işin hakkını veremeyen birisidir. Bu sebeple lütfen danıştığınız kişileri veya uyguladığınız o ”popüler diyet”leri sorgulayın.

 

Sağlıklı bir beslenme programı kişiye özeldir..

 

Sizin yaşınız, boyunuz, beden kitle indeksine göre olmanız gereken ideal kilonuz, kan değerleriniz, çalışma saatleriniz, yaşam tarzınız.. kısacası sizi etkileyen her şey göz önünde bulundurulmalı, değerlendirilmeli ve ona göre kademeli bir program  uygulanmalıdır.  Başkasına iyi gelen şey size gelmeyebilir. Başkasını zayıflatan program size kilo aldırabilir. Lütfen ideal kilonuz ve size uygun beslenme programınız için bir diyetisyenden yardım alın.

 

Diyet diyince akla zayıflamak, sağlıklı beslenme diyince akla sağlıklı olmak gelir..

 

Önceliğiniz hangisi olmalı, öncelikle buna karar verin. Sağlıksız ama zayıf biri olmak mı daha önemli yoksa sağlıklı bir şekilde kademeli kilo vermek mi? Zaten hormonal bir sorun yoksa size uygun ve özel sağlıklı bir program edindiğinizde zamanla ideal kilonuza ulaşmanız kaçınılmazdır. Ama “aslolan zayıflamaktır.” Düşüncesiyle bir işe başlarsanız zayıfladıktan sonra bunu devam ettirmeniz çok zor olur. Oysa sağlıklı beslenmek ömür boyu yapılabilecek bir şey.

 

Diyet yapmayın , beslenme değişikliği yapın. Sağlıklı ve kararlı olun. Unutmayın sizin iradeniz sadece sizin hakim olabileceğiniz bir şey.

 

Diyetisyen Nisanur ALTUNKÖPRÜYAZARIN DİĞER YAZILARI

FACEBOOK YORUM
Yorum

© 2023 maraş memleket

ARA MAİL KAPAT
FACEBOOK TWITTER MASA ÜSTÜ