içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.marasmemleket.com

NİSANUR ALTUNKÖPRÜ
Tarih: 21-06-2018 07:20:00 Güncelleme: 21-06-2018 07:20:00KEK YAPIMINDA ŞEKER YERİNE PEKMEZ VEYA BAL KULLANMAYIN!

KEK YAPIMINDA ŞEKER YERİNE PEKMEZ VEYA BAL KULLANMAYIN!

Sağlıklı alternatif arayanlar yiyecekler arasında değişim yapma yoluna başvuruyor. Kekin, pastanın içine un yerine yulaf kepeği, şeker yerine bal, pekmez konuluyor. Ancak bir çok kişinin bilmediği kimyasal bir oluşum var; HMF.

 

Nedir bu HMF?

HMF(Hidroksimetil Furfural), asitli ortamda hekzosun parçalanması ile veya Maillard reaksiyonu esnasında ortaya çıkan bir ara üründür. Daha basitiyle, şekerli gıdaların, uygun olmayan sıcaklıklarda saklanması ve üretimleri sırasında uygulanan ısıl işlemden dolayı meydana gelmektedir.

 

HMF’nin zararları nelerdir?

Yapılan araştırmalar HMF’nin yüksek dozda alınmasıyla, üst solunum, göz, deri ve mukozayı tahriş edebileceğini söylemektedir.

Yine yapılan yapılan başka bir çalışmada da, fazla miktarda tüketimle beraber tümör oluşum riskini arttırdığı gözlenmiştir.

 

HMF kaç derece sıcaklıktan sonra oluşuyor?

 Bal: 2010 yılında 35-45-55-65 ve 75 derecelerde 24 saat bekletilen ballar üzerine yapılan bir çalışmada, tüm örneklerde de 65 dereceyi geçtikten sonra HMF miktarının izin verilen limitleri aşmaya başladığı gözlenmiştir.

HMF ısıtılmayla oluştuğu gibi, uygun olmayan şartlarda uzun süre bekletilme sonucu da oluşabilir.

Pekmez: Vakum altında üretilen%76 suda çözünür kuru madde içerikli pekmezde 35,25 mg/kg HMF oluşurken, açık kazan yöntemine göre 681,40 mg/kg HMF değeri oluşmaktadır. Bu yüzden açık kazanlarda geleneksel yöntemlerle yapılan pekmezler yerine güvenilir markaların vakum altında düşük sıcaklıkta ürettikleri pekmezleri tercih etmeK daha sağlıklı olacaktır.

Yapılan çalışmalara göre 60-65 derecede pişirme sonucunda pekmezde 30-60 mg/kg HMF oluşmaktadır.

 

Peki ne yapmak gerekiyor?

Isıl işlem görmeyen yiyecekler için sakıncası olmadığından şeker yerine pekmez veya balın kullanılması oldukça faydalıdır. Isıl işlem gören besinlerde, bu denli zararlı bir madde olan HMF’nin oluşması, çocukların bu zararlı maddeyi tüketmesi oldukça tehlikelidir. Bu sebeple hurma, tarçın, muz veya kuru meyveler şeker yerine alternatif olarak kullanılabilir.YAZARIN DİĞER YAZILARI

FACEBOOK YORUM
Yorum

© 2022 maraş memleket

ARA MAİL KAPAT
FACEBOOK TWITTER MASA ÜSTÜ